حتما اسم قانون 80/20 را شنیده‌اید. قانونی که می‌تواند هم در زندگی شخصی و هم کسب‌وکارها صدق کند. اما اگر تا بحال راجع به آن نشنیده‌اید در ادامه این مقاله با مجله شتاب همراه باشید.

تاریخچه قانون 80/20

همه ما از اصطلاحات پیچیده آماری و ریاضی گریزانیم و از سوی دیگر مفاهیم و احساسات برایمان نقش پررنگ‌تری ایفا می‌کنند. پس سعی می‌کنیم از همین روش برای توضیح این قانون استفاده کنیم.
اولین بار این تحلیل توسط فردی به نام پارتو مطرح شد که بر طبق ویکی‌پدیا به این صورت است:

این اصل توسط متفکر مدیریتی به نام جوزف ام.جوران پیشنهاد شد. اقتصاددان ایتالیایی به نام ویلفردو پارتو مشاهده کرد که 80 درصد درآمد ایتالیا توسط 20 درصد جمعیت دریافت می‌شود و فرض را بر این قرار داد که بیشتر نتایج در هر موقعیتی توسط تعداد کمی از علل تعیین می‌شوند.

قانون 80/20 چیست

با اعداد به این معنی است که 80 درصد از نتایج شما از 20 درصد ورودی‌هایتان حاصل می‌شود. نکته مهمی که باید درک کنید این است که در زندگی‌تان فعالیت‌های خاصی وجود دارند که انجام می‌دهید (۲۰ درصد شما) که اکثریت (۸۰ درصد شما) شادی و خروجی‌های شما را تشکیل می‌دهند.

مثال‌هایی از قانون 80/20

بیایید نگاهی کلی‌تر به ماجرا داشته باشیم. توزیع ثروت و منابع در سیاره زمین و درصد جمعیتی که این بخش‌ها را کنترل می‌کنند مثال واضحی از این قانون است.

اینها قوانین سختی نیستند، نسبت دقیقاً 80/20 نخواهد بود، اما اگر معیارهای کلیدی را زیر ذره‌بین ببرید، قطعاً اقلیت اکثریت را ایجاد می‌کنند.

در یک کسب‌وکار می‌توان گفت:

  • 20 درصد از کارکنان مسئول 80 درصد خروجی یک شرکت هستند.
  • 20 درصد از مشتریان مسئول 80 درصد درآمد (یا معمولاً حتی نسبت‌های متفاوت‌تر) هستند.

در زندگی شخصی هم به همین صورت است:

  • 20 درصد از فعالیت‌هایتان 80 درصد از پاداش‌های مالی شما را تولید می‌کند.

در سطح خرد، فقط با نگاه کردن به عادات روزانه خود، می‌توانید نمونه های زیادی را پیدا کنید که در آن قانون 80/20 اعمال می‌شود. احتمالاً بیشتر تماس‌های تلفنی خود را با تعداد بسیار کمی از افرادی که برای آنها شماره دارید برقرار می‌کنید. احتمالاً بخش زیادی از پول خود را برای چیزهای کمی خرج می‌کنید (شاید اجاره، پرداخت وام مسکن یا غذا). این احتمال وجود دارد که بیشتر وقت خود را فقط با چند نفر از کل افرادی که می‌شناسید بگذرانید.

چگونه می‌توانید زندگی به سبک قانون 80/20 داشته باشید؟

کمتر کار کنید، کمتر نگران باشید، بیشتر موفق شوید، بیشتر لذت ببرید.

وقتی شروع به تجزیه و تحلیل و تقسیم زندگی خود به عناصر می‌کنید، دیدن نسبت‌های 80/20 در همه جا بسیار آسان است. زمانی که عوامل کلیدی تعیین کننده شادی‌تان مشخص شد، می‌توانید از اتلاف وقت برای آن 80 درصد با رضایت کمتر جلوگیری کنید.

روی فعالیت‌هایی تمرکز کنید که بهترین نتایج را برای شما به همراه دارند. این موضوع هم برای کسب‌وکار و هم برای زندگی شخصی شما صدق می‌کند.

برای شروع زندگی به سبک قانون 80/20 امروز فقط باید یک کار را انجام دهید، انرژی خود را روی چیزهایی که از آن لذت می‌برید متمرکز کنید.

شروع به تغییر نسبت‌ها کنید. مدت زمانی را که برای شغلی که دوست ندارید سپری می کنید کاهش دهید و مدت زمانی را که صرف اشتیاق خود می‌کنید افزایش دهید. ممکن است بگویید نمی‌توانید این کار را انجام دهید زیرا به پول نیاز دارید، اما واقعاً به آن اندازه که فکر می‌کنید نیاز ندارید. اکثر مردم می‌توانند با کار پاره وقت زندگی کنند اما کار تمام‌وقت را انتخاب می‌کنند.

اجازه ندهید ترس شما را متوقف کند

بزرگترین عاملی که بیشتر مردم را از تعقیب رویاهای خود و تلاش برای رسیدن به اهداف واقعی خود باز می‌دارد، ترس است. ترس از فقدان امنیت، کاهش دستمزد و آینده نامعلوم مردم را در روتین‌هایی که رضایت‌بخش نیستند، محبوس می‌کند. این مسیر به غم و اندوه، افسردگی، سلامت ضعیف، درآمد کم و در نهایت مرگ زودرس منجر می‌شود.
اجازه ندهید ترس دلیل نرسیدن به اهدافتان باشد. توقف کنید، علایق واقعی خود را دوباره ارزیابی کنید، معادله پول را به اندازه کافی حذف کنید تا بتوانید بدون نگرانی در مورد مسائل مالی فکر کنید و برای حرکت به سمت فعالیت‌های سبک زندگی 80/20 برنامه‌ریزی کنید. آنچه را که در آن مهارت دارید به حداکثر برسانید. فعالیت‌هایی را بیابید که بیشترین نتیجه را برای شما و کسب و کارتان دارند و انرژی خود را در جایی که پاداش‌های بزرگ هستند، قرار دهید.