10 روش برای بهبود استراتژی‌های بازاریابی B2B

وقتی برخی از شرکت‌ها به روش هایی برای بهبود استراتژی های بازاریابی B2B فکر می‌کنند، در درجه اول به تکنیک‌های مستقیم و برون مرزی اهمیت می‌دهند. در این رویکرد، هدف این است که به اندازه کافی قانع‌کننده و متقاعدکننده باشید که مخاطب به پیشنهاد پاسخ دهد و خدمات شما را جدی بگیرد.

خریداران امروزی تقریباً به همان اندازه به موتورهای جستجو مراجعه می‌کنند که به چالش‌های مربوط به کار خود پاسخ دهند، همانطور که از یک همکار یا ارتباط درخواست ارجاع می‌دهند. این بازار در حال تحول، دامنه استراتژی‌های بازاریابی B2B را در اختیار شما قرار داده است. بنابراین رقابت امروزی به معنای بهره‌گیری کامل از طیف وسیعی از استراتژی‌هاست. ممکن است تعجب کنید که کدام یک برای موفقیت در محیط پررقابت امروزی ضروری هستند؟ در این مقاله، ما روشهایی برای بهبود استراتژی های بازاریابی B2B را بررسی خواهیم کرد.

 

بازاریابی B2B چیست؟

بازاریابی B2B شامل مجموعه‌ای از استراتژی‌ها و تکنیک‌هایی است که توسط یک شرکت برای دستیابی موثر، پرورش و فروش محصولات و خدمات خود به سایر مشاغل استفاده می‌شود. در بازاریابی  B2B، خریداران غالباً مدیران سایر شرکت‌ها هستند. بنابراین، بازاریابی B2B با سایر انواع بازاریابی متفاوت است.

یکی از تفاوت‌های کلیدی هنگام خرید کسب و کارها از سایر مشاغل این است که اغلب چرخه فروش طولانی‌تر می‌شود. خریداران به دنبال راه حل‌هایی هستند که چالش‌های پیچیده مرتبط با کسب و کارشان را حل کند. بنابراین بازاریابی موثر B2B با ارائه محتوای مرتبط، مفید و متقاعدکننده که توجه خریداران را در تمام مراحل مورد علاقه ممکن به خود جلب می‌کند، به چالش کشیده می‌شود.

 

مثال‌هایی از انواع بازاریابی B2B برای بهبود پلن فروش

روش‌هایی برای فروش B2B وجود دارد. در بالاترین سطح قیف بازاریابی (marketing funnel)، شما یک جهان بالقوه از خریدارانی دارید که عموماً از محصولات و خدماتتان اطلاعی ندارند. فعالیت بازاریابی B2B در این سطح بالا از تکنیک‌هایی استفاده می‌کند که دید برند شما را گسترش می‌دهد و نوع مناسبی از سرنخ‌ها را برای تعامل بیشتر با برندتان جذب می‌کند. این سرنخ‌ها می‌توانند خریداران بالقوه، منابع ارجاع یا تأثیرگذاران دیگری باشند که می‌توانند دید شما را تقویت کنند.

یک نمونه از بازاریابی B2B در بالای قیف بازاریابی ممکن است یک متخصص از شرکت شما باشد که در یک کنفرانس صنعتی بزرگ شرکت، در آن شبکه‌سازی و در آن سخنرانی می‌کند، جایی که خریداران بالقوه شرکت شما جمع می‌شوند. مثال دیگر ارسال یک سری مقالات به یک نشریه آنلاین است که به طور گسترده توسط مخاطبان هدف شما خوانده می‌شود. به یاد داشته باشید، هدف بازاریابی B2B در بالای قیف شروع بستن معاملات نیست! هدف این است که دیدتان را افزایش دهید و مسیری برای سرنخ‌ها فراهم کنید تا قدم بعدی تعامل را بردارند.

 

چه روش هایی برای بهبود استراتژی های بازاریابی B2B وجود دارد؟

1. تحقیق

مرحله اول هر استراتژی مارکتینگ، تحقیقات است. تحقیقات درست به شما در گرفتن تصمیمات بهتر و جدی‌تر کمک می‌کند. علاوه‌بر این با تحقیقات درست مشتریانتان را بهتر می‌شناسید و طبیعتا خدمات بهتری را نیز به آن‌ها ارائه خواهید کرد.

 

2. استراتژی نیش (niche-driven strategy)

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه کنید کنید هدف‌گذاری نیش است. تحقیقات به صورت مکرر نشان داده‌اند که شرکت‌هایی که سریع‌ترین رشد را دارند، متخصصان آن در یک جایگاهِ با دقت هدف‌گذاری شده هستند. این باید حوزه‌ای از صنعت باشد که شما آن را کاملاً درک می‌کنید، فضایی که در آن می‌توانید به یک متخصص و رهبر غیرقابل انکار تبدیل شوید.

 

3. وب‌سایتی با عملکرد بالا

در دنیای دیجیتال امروز یکی از حیاتی‌ترین موارد برای هر کسب و کار، وب سایتی است با عملکرد بالا. امروزه دیگه سایت‌ها نقشی فراتر از صرفا بیلبوردهای تبلیغاتی را بازی می‌کنند. در واقع یک سایت با عملکرد بالا، نشان‌دهنده حضور فعال یک کسب و کار در دنیای دیجیتال محسوب می‌شود.

 

4. بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO)

همانطور که در آیتم قبل هم به اهمیت اشاره کردیم، در این آیتم هم تکرار می‌کنیم که بسیار حیاتی است که مخاطب با جستجو به سایت شما برسد. دقیقا همین جاست که بهینه‌سازی موتورهای جستجو نقش پررنگ خودش را نشان می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهند که هرچه عملکرد یک سایت از نظر سئو بهتر باشد سوددهی آن نیز بیشتر می‌شود.

 

5. سوشال مدیا

یکی دیگر از مواردی که خریداران بالقوه شما حتما آن را چک می‌کنند، صفحه سوشال مدیای کسب و کار شماست. بنابراین مطمئن باشید که در مسیر تقویت استراتژی‌های کسب و کارتان حتما سوشال مدیای متناسب با کسب و کارتان را نیز پوشش دهید.

 

6. تبلیغات

مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که تبلیغات صرفا برای معرفی و ارتقاء محصولات شما نیست بلکه اصلی‌ترین نقش آن برای معرفی برند تجاری شما و آشناسازی مخاطبین با محتوای شماست.

 

7. بازاریابی برگشتی

مطالعات ما در مورد استراتژی‌های بازاریابی بازگشتی در خدمات حرفه‌ای، جنبه جدید و مهمی از این عمل را نشان داده است؛  بیش از 81.5٪ از ارائه‌دهندگان از شخصی که مشتری نبوده‌اند، تحت تاثیر این نوع از بازاریابی قرار گرفتند.

 

8. اتوماسیون بازاریابی

اتوماسیون بازاریابی، فرآیندهای دستی تکراری را با فرآیندهای خودکار جایگزین می‌کند – که توسط راه حل‌های مبتنی بر فناوری پشتیبانی می‌شوند. همه کانال‌های بازاریابی آنلاین شما را در یک سیستم متمرکز برای ایجاد، مدیریت و اندازه‌گیری برنامه‌ها و کمپین‌ها گرد هم می‌آورد.

 

9. تست و بهینه سازی

آزمایش و بهینه‌سازی به شما این امکان را می‌دهد که تلاش‌های بازاریابی خود را تکرار و بر اساس داده‌های علمی به جای شهود، تصمیم‌گیری کنید. همانطور که تحقیق بستر بازاریابی شما است، آزمایش و بهینه سازی راهنمای مستمرشما خواهند بود.

 

10. گوگل آنالیتیکس

تجزیه و تحلیل معیارهای مناسب برای اندازه‌گیری موثر نتایج، بسیار مهم است. برای جمع‌آوری داده‌های دقیق در مورد تمام تلاش‌هایتان، از وب‌سایت‌ تا رسانه‌های اجتماعی و سئو، به ابزارهایی نیاز دارید.گوگل آنالیتیکس ابزاری ضروری برای انداز‌ه‌گیری و تجزیه و تحلیل ترافیک سایت شما است.

 

نتیجه‌گیری

در روش هایی برای بهبود استراتژی های بازاریابی B2B نکته مهم این است که ثابت نمانید و همواره به‌روز باشید. برای رقابتی ماندن، شرکت شما باید به طور مداوم استراتژی‌های بازاریابی B2B شما را ارزیابی و راه‌هایی برای بهبود پیدا کند. دنیای بازاریابی آنلاین با سرعت بیشتری در حال پیشرفت است، اما امروزه، شرکت‌هایی که داده‌های عملکردی خود را جمع‌آوری و استفاده می‌کنند، برنده شده‌اند.

 

منبع: hingemarketing.com