5 دلیلی که کارمندان شما دچار استرس می‌شوند

کمتر کسی را پیدا می‌کنید که با مفهوم استرس بیگانه باشد. در دنیای امروز حتی کودکان و نوجوانان نیز با استرس مواجه می‌شوند. با این حال ممکن است در شرایط عادی برخی از افراد بیش از دیگران دچار استرس شوند؛ مثلا کارمندان گروهی هستند که معمولا از این واژه بیشتر استفاده می‌کنند.

روش‌های زیادی وجود دارد که توسط آن‌ها می‌توانید استرس را مهار کنید؛ با این حال به شما پیشنهاد می‌کنیم که در ابتدا بررسی کنید که در دنیای امروز چه مواردی باعث ایجاد استرس در افراد و به خصوص کارمندان می‌شود؟ سازمان‌ها و افراد در ارتباط با این مسئله چه باید بکنند؟

 

  • حجم بیش از اندازه کار

طبق تحقیقاتی که توسط “2020 report by AIS” انجام شد، 46% از کارمندان به دلیل حجم کار بیش از حد، دچار استرس می‌شوند.

زمانی که کارمندان به دلیل حجم کار بالا و ضرب‌الاجل‌های غیر منطقی تحت فشار قرار می‌گیرند، با احساس نارضایتی مواجه، مجبور به اضافه کاری‌های طولانی می‌شوند و در انجام کارها عجله به خرج می‌دهند، در نتیجه خیلی سخت نیست که متوجه شویم تمام این موارد در نهایت استرس زیادی برای افراد ایجاد می‌کند.

در واقع نکته این جاست که مدیران باید بتوانند دیدگاه واقع‌بینانه‌ای نسبت به وظایف و عملکرد افراد داشته باشند و توقعاتشان را به صورت کاملا مشخص اعلام کنند. این موضوع به همین جا ختم نمی‌شود؛ آن‌ها باید بتوانند با زیرنظر گرفتن روند انجام کارها، در صورت نیاز به کارمندانشان کمک‌های لازم را برسانند.

 

  • احساس کم‌ ارزشی

طبق تحقیقات به عمل آمده، 47% از کارمندان نسل z و 42% از نسل y احساس می‌کنند که کاملا قابل جایگزینی هستند؛ این احساس به خودی خود منجر به کاهش اعتماد به نفس، کاهش انگیزه، افزایش استرس و اضطراب و در نهایت احساس کم ارزشی می‌شود.

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید در این زمینه انجام دهید، در نظر گرفتن مزایا و جوایزی برای افراد است تا نشان دهید که از آن‌ها قدردانی می‌کنید.

ایده‌های دیگری مانند بازی‌های تیمی، داشتن زمان‌های استراحت یا داشتن رویدادهای اجتماعی از جمله مواردی است که موجب افزایش احساس رضایت و خوشحالی در کارمندان می‌شود.

 

  • کمبود احساس رضایت

مدیریت ضعیف، کمبود حقوق و نداشتن تعادل بین کار و زندگی از جمله مواردی هستند که موجب کاهش احساس رضایت در کارکنان می‌شود ؛ اما هیچ یک از آن‌ها به اندازه بی‌معنی بودن شغل آن‌ها مطرح نیست.

زمانی که کارکنان به هنگام انجام شغلشان کسل می‌شوند و احساس رضایت نمی‌کنند، سطح استرس بالا می‌رود، خروجی و عملکرد کاهش می‌یابد و تعداد روزهایی که کارکنان سر کار حاضر نمی‌شوند بیشتر می‌شود.

مدیران به راحتی می‌توانند با صحبت کردن این مسئله را رفع کنند و از افراد بپرسند که کدام شغل‌ها برایشان جالب و کدام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها کسل‌کننده هستند.

 

 

  • مدیریت ضعیف

طبق آمار و تحقیقات، 60% از کارکنان به دلیل مدیریت ضعیف محیط کارشان را ترک می‌کنند. حال ممکن است از خودتتان بپرسید که یک مدیر بد یا یک مدیریت ضعیف چه ویژگی‌هایی دارد؟

مواردی مانند مدیریت ذره‌بینی، نداشتن احساس همدلی، نداشتن خودآگاهی و احترام جزو اصلی‌ترین مواردی هستند که عملکرد ضعیف مدیریت را به تصویر می‌کشند.

یکی از بهترین راهکارها برای حل این مسئله این است که مدیریت برای شناخت بهتر اعضای تیم با آن‌ها زمان بگذرانند. با شناخت بهتر اعضا مدیریت می‌تواند احساس همدلی با افراد را تقویت کند.

 

  • روابط نامناسب بین کارمندی

کارمندی که با دیگر اعضای تیم به خوبی نمی‌جوشد، یکی از معضلاتی است که در شرکت‌ها به وجود می‌آید. این اتفاق موجب کاهش عملکرد و خروجی می‌شود و کلیت اخلاقیات در یک محیط را کاهش می‌دهد. این موارد نیز در نهایت موجب ایجاد ناامید، نفرت و استرس در میان کارکنان می‌شود.

روش مناسبی که می‌تواند این مسئله را حل کند این است که به افراد گوش کنید و ببینید در حال حاضر با چه چالش‌هایی دست و پنجه نرم می‌کنند و شما چطور می‌توانید مسائل آن‌ها را برطرف کنید.

اگر از طریق اقدامات این چنینی نتوانستید مسئله را حل کنید، احتمالا مجبور خواهید شد که برای رفع دغدغه سایرین اقدامات رسمی‌تری انجام دهید.

 

 

نتیجه‌گیری

تمام موارد ذکر شده در بالا جزو نکاتی هستند که بیشترین نقش را در ایجاد استرس کارمندی دارند. نقش  مدیریت در برطرف کردن چنین مسائلی کاملا کلیدی است و عمدتا اولین اقدامات با گوش دادن به افراد آغاز می‌شود.

با این حال بهتر است در نظر داشته باشید که استرس به خودی خود الزما چیز بدی نیست؛ این حس در بعضی از افراد منجر به افزایش انرژی و تمرکز می‌شود.

این نکته زمانی به مشکل تبدیل می‌شود که دیگر تحت کنترل نباشد و به شکل فزاینده‌ای افزایش یابد. در این حالت استرس نه تنها روی خود فرد بلکه روی دیگران و در نهایت کلیت یک محیط تاثیر می‌گذارد.

 

منبع: thomasnet.com

carriermanagement.com

stress.org